Vreni Luise Nural
15.09.1926 - 12.09.2020

VAKFIMIZ

İLHAN – VRENİ NURAL Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı, 2001 yılında İstanbul – Göztepe’de, Başkanımız müteveffa Vreni Luise Nural tarafından kurulmuştur. Kuruluş amacı, mali olanakları fevkalade sınırlı olan ailelerin, üniversitede okuyan başarılı çocuklarına burs desteği vermek ve onların ülkemize yararlı ve iyi insanlar olarak katılmalarını sağlamaktır.

Vreni Hanım, eşi Dr.dipl.ing. İlhan Nural’ın vefatından sonra, kendisine kalan mal varlığının büyük bir kısmını, bu amacına ulaşmak için Vakfımıza tahsis etmiştir. Bağışın özünü, Tepegöz Sokak, No.43/A Göztepe – İstanbul adresinde yer alan Nural Köşkü oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, Kurucumuz yaşamı süresince Vakfımıza oldukça büyük maddi değerler kazandırmış ve bu güzide Kurumun bir aile vakfı olarak devam etmesini istemiştir. Bugün Vakfımız, Vreni Hanımın kurucu olarak yanına aldığı aile bireyleri ve onların çocukları tarafından yönetilmektedir.

Bu büyük insanı maalesef, 12 Eylül 2020 tarihinde kaybettik. 70 yıl önce genç bir gelin olarak İsviçre’nin Zürich kentinden Göztepe’ye gelen Vreni Hanım, bu ülkeyi ve insanlarını çok sevdi. El verdiği gençlerin yaşamda başarılar kazanması ve birer çağdaş insan olarak toplumda yer almaları, onu her zaman mutlu etti. Bu amacı sonsuza dek aynı heyecanla devam ettirebilmek, inanıyoruz ki ona hep huzur verecektir.

Vakfımız kuruluş yıllarından bu güne kadar, sahip olduğu prensiplerden taviz vermeden yoluna devam etmektedir. Bu bağlamda, Vakfımızın tüm gelirleri, kuruluş amacımıza uygun olarak, bütünü ile gençlerimizin eğitimine harcanmak zorundadır. Ana varlığımızı büyütmek ise hizmet veren aile bireylerimizin önde gelen ödevidir.

Kararlarımızı hiçbir kurum ve kuruluşun etkisinde kalmadan, bağımsız şekilde sürdürmek, arzusundayız. Bu nedenle 3. şahıslardan bağış almaz ve yardım kampanyaları düzenlemeyiz. Amacımızın gerçekleşmesine tahsis edilmiş mal varlığı ve onlardan elde ettiğimiz gelirler, gençlerimize yönlendirdiğimiz mali desteğin yegane kaynağını oluşturur. Bu nedenle gerçek anlamda bir vakıf olarak kalmak ve hizmetlerini bu anlayışa bağlı olarak sürdürmek, her aile bireyi için bir zorunluluktur.

Kuruluş günümüzden bu yana 2.500 gencimize destek olmaya çalıştık. Onlara, hiçbir karşılık gözetmeksizin veya onlardan her hangi bir zorunlu hizmet beklemeksizin, el verdik. Bizleri mutlu kılan, her zaman onların toplumdaki başarıları olmuştur. Eğer bugüne kadarki birlikteliğimiz, Sevgili Öğrencilerimize, yani geleceğin liderlerine, biraz olsun sosyal sorumluluk bilinci kazandırmışsa ve onlara da yarın bir gencin elinden tutmanın sağlayacağı gururu yaşatacaksa, ne mutlu bizlere…